Alergia wskazuje zawsze na konflikt separacji/rozdzielenia. Jej objawy z poziomu skóry lub/i układu oddechowego towarzyszą FAZIE NAPRAWCZEJ / ektoderma. To nadmierna reakcja układu odpornościowego na jakiś element obcy – antygen. Elementy zapachu, smaku, pory roku, obecność pyłków roślin – a więc tego, co w powietrzu się unosi w danym czasie towarzyszące momentowi konfliktu programującego stanowią przyczynę alergii w określonym kontekście. Mózg zapisuje obecność antygenu – wytwarza nieaktywne jeszcze przeciwciała jako swoistą obronę na przeżywany stres, to faza cicha. Gdy przeżywamy podobny stres emocjonalny z podobnym uwarunkowaniem środowiska (rozłąka – ścieżka znaczeń i myśli również), także w cyklach z linii życia – jako faza naprawcza pojawiają się objawy alergii, to faza jawna. W niej to przeciwciała zaczynają walczyć z alergenem dając objawy na poziomie narządów naszych zmysłów i organów, natychmiastowo (co może stanowić zagrożenie dla życia) lub z opóźnieniem. Objawy mogą wystąpić także na poziomie układu trawiennego, krążenia.
Uwolnienie przez mózg biologiczny od konfliktu następuje przy połączeniu wspomnienia/uświadomienia z wyrażeniem/uwolnieniem emocji, które w momencie separacji/rozdzielenia (podczas konfliktu programującego) odczuwaliśmy. Należy sobie uświadomić połączenie sytuacji rozłąki z przeszłości z obecnością alergenu, który był obecny wówczas w otoczeniu i znaleźć wszystkie połączenia emocji w przeżywaniu w danym okresie.
Przykład 1: Alergia na owoce morza.
Dziecko lat 7 słyszy telefon do jego opiekunki, która zajmuje się nim pod nieobecność matki. Dzwoni matka – częściowo słyszy, co matka mówi – że był wypadek, musi pobyć kilka dni w szpitalu, bo potrącił ją samochód; dziecko odbiera informację z emocjami zaskoczenia, strachu, przerażenia, widzi reakcję opiekunki. Ta smażyła w tym momencie krewetki. Czuje ich zapach. W wieku 14 lat – gdy jego ukochana dziewczyna dzwoni, że porzuca go, jedząc na obiad krewetki doznaje początku objawów alergii na owoce morza – łzawiące oczy, zatkany/cieknący nos, problemy z oddychaniem.
Owoce morza, jak i mleko – jeśli są wyzwalaczem alergii wskazują na separację z mamą, rozdzielenie, gdzie łącznikiem są te same emocje przeżywane nagle. Uświadomiwszy dorosłemu już klientowi połączenie krewetek z separacją i uczuciami/głębokim odczuciem jakiego wtedy doznał, alergia może całkowicie i natychmiastowo odejść.
Przykład 2:
Alergia na słońce – opalanie skóry na czerwono na policzkach, bez otoczenia nosa i ust, łzawienie oczu i pokrzywki na rękach.
Kobieta w wieku 45,9 lat na wiosnę – po raz pierwszy w reakcji na słońce obserwuje brzydko wyglądające rumieńce na policzkach, bez opalenia skóry wokół nosa i ust (jest całkowicie biała), do tego łzawienie oczu i pokrzywki na rękach. Wstydzi się tego, cierpi samotnie, chowa przed ludźmi, mimo tęsknoty za słońcem – musi go unikać. Sytuacja powtarza się przez cztery wiosny i lata.
Praca z RH pozwala jej rozpoznać sytuację konfliktu programującego z okresu 5,1 lat – gdy przed pierwszym wspólnym zamieszkaniem mamy z TATĄ w nowym miejscu tęskni za nim, doświadcza jego braku i głaskania po policzkach (jedyna pieszczota od ojca jaką zapamiętała), a potem go i tak nie ma, bo już zdradza mamę z inną, w końcu słonecznym latem odchodzi do innej, zostawiając rodzinę.
Słońce – to symboliczny ojciec i otwarcie na świat. Po czterech latach doświadczania alergii, gdy rozstaje się z mężem i wraca z zagranicy do rodzinnego kraju, przepracowuje emocje, żegna się z bólem dotyczącym braku ojca i złością, poczuciem straty i upokorzeniem, że odszedł – alergia znika.
Gdy zrozumiemy, co spowodowało naszą alergię – uznamy i nazwiemy emocje towarzyszące momentowi szoku czy przykrości – ona minie. Czasem trzeba popracować nad tym dłużej, czasem wystarczy chwila. Klucze do zrozumienia źródła naszych problemów zdrowotnych są w naszej pamięci…